Η “βασίλισσα” πήρε το 12ο με back to back

Τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ευρώπης διατήρησε η Ρεάλ  Μαδρίτης καθώς στον μεγάλο τελικό που διεξήχθη στο Κάρντιφ επικράτησε της Γιουβέντους με 4-1.                                                                                    Ο τελικός είχε δύο όψεις με τη Γιουβέντους στο πρώτο ημίχρονο να είναι καλύτερηκαι τη Ρεάλ στην επανάληψη να ισοπεδώνει την ιταλική ομάδα.Το α’ ημίχρονο ήταν διαφήμιση του ποδοσφαίρου με γρήγορο ρυθμό και πολλές φάσεις αντάξιο της φήμης και της ποιότητας των δυο ομάδων.Στο 20′ λεπτό ο Ρονάλντο άνοιξε το σκορ, ωστόσο η αντίδραση της Γιουβέντους ήταν άμεση καθώς 7′ λεπτά αργότερα ο Μάτζουκιτς έφερε το παιχνίδι στα ίσια.Στο α’ μέρος η Γιουβέντους στάθηκε καλύτερα με τη Ρεάλ να μένει σε  ρηχά νερά.        Στο β’ ημίχρονο η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην με τη Ρεάλ να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοση της ανακτώντας τα ηνία του αγώνα.Μέσα σε τρία λεπτά σημείωσε 2 γκολ με τους Κασεμίρο (61′ ) και Ρονάλντο  (63′ ).Η ψυχολογία ήταν πλέον με το μέρος των Ισπανών καθώς ο Ασένσιο στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 4-1.goalena2017-06-03T210731Z_139525651_MT1ACI14802286_RTRMADP_3_SOCCER-CHAMPIONS-FINAL_589_355